Zwierzęta Świata

 

 

 

 

 

 

Strona główna   Ameryka Płn.   Afryka   Eurazja   Australia   AnkietaGaleria

Strona główna   Ameryka Płn.   Afryka   Eurazja   Australia   Ankieta

 

 

 

 

 

 

EURAZJA

IBIS (Geronticus eremita) Ten ptak imponująco upierzony już przed paroma wiekami został prawie całkowicie wytępiony w Europie. Dziś żyje tylko parę osobników w Maroku i na terenach półpustynnych w Portugalii.

 

SOKÓŁ (Falco eleonorae) Ten niewielkiego wzrostu sokół jest charakterystyczny dla basenu Morza Śródziemnego. Buduje gniazda w dużych koloniach na szczytach przymorskich skał. Ciekawe, że zimą przelatuje na Madagaskar. Nie jest zagrożony.

 

RYŚ HISZPAŃSKI (Felis pardina) Długość około l metra, wysokość 60-70 cm. Częste polowania i systematyczne zmniejszanie się przestrzeni życiowej zagroziło poważnie temu gatunkowi. W Hiszpanii i Portugalii żyje 1.500 okazów.

 

MUFLON (Ovis musimon) Maleńka, dzika owca wysokość 70-90 cm. Samiec posiada przepiękne rogi. Pochodzi z Korsyki i Sardynii, gdzie do roku 1960 żyło około 300 osobników, dziś ich liczba wynosi 1100 - 1600, zaś wiele tysięcy sztuk przysposabia się do życia w innych regionach świata,

 

NIEDŹWIEDŹ BRUNATNY (Ursus arctoa) Dużo podgatunków żyje w Europie, Azji, Północnej Ameryce. Niektóre są zagrożone. Wzrost waha się od 1,5 - 3 m, a waga od 70 - 550 kg. We Włoszech żyje w sumie 80 - 100 przedstawicieli rasy Abrucani oraz 10-12 sztuk alpejskiego niedźwiedzia.

 

WILK (Canis lupus) W Europie, Azji i Północnej Ameryce występuje wiele podgatunków wilków. Długość 1,4 m, dodatkowo ogon - 40 cm. Niektóre podgatunki są zagrożone. Polują stadnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŻUBR (Bison bonasus) Jest mniejszy i mniej "ociążały" od bizona amerykańskiego. Kiedyś żyły na terenie całej Eurazji. Po pierwszej wojnie światowej prawie zupełnie wyginęły i pozostały jedynie okazy w ogrodach zoologicznych. Dziś żyje około 700 osobników w przygranicznych puszczach polsko-radzieckich i 1.000 w parkach narodowych i ogrodach zoologicznych.

 

GŁUSZEC (Tetrao urogallus) Ptak ten podobny jest do indyka. Występuje dość licznie w Skandynawii i Tajdze w Rosji. W Hiszpanii (Pireneje i góry Katolnii) poważnie zagrożony.

 

MARKUR CZYLI KOZA ŚWIDLOROGA (Capra falconeri) Zamieszkuje góry Afganistanu i Pakistanu. Osiąga długość 1,65 m i wysokość l metra. Tropiony przez myśliwych ze względu na smaczne mięso i cenne rogi dochodzące do 1,6 m. Jest delikatnym zwierzęciem. Obecnie żyje jeszcze około 6 tyś. okazów.

 

BAŻANT SWINHOE (Lophura swinhoii) Ten gatunek żyje wyłącznie pod ochroną na Tajwanie w olbrzymim rezerwacie. Podobnie jak na inne ładnie upierzone bażanty chętnie polują myśliwi.

 

PANTERA (Panthera unicia) Jest chyba najładniejszym spośród dużych drapieżników porośniętych długą sierścią. Długość może dochodzić do 1,5 m, ogon dodatkowo 90 cm. Żyje w górach Środkowej Azji. Jest gatunkiem zagrożonym.

 

SĘP CZARNY (Aegypius monachus) Rozpiętość skrzydeł prawie 3 metry. Sęp żyjący w okolicach morza Śródziemnego (300-500 par). Występuje także w Azji Mniejszej, na Kaukazie i w Południowo-Wschodniej Azji. Nioska składa tylko jedno jajko.

 

JAK (Bos grunniens) W górach Azji jest zwierzęciem domowym. Zaś dziki Jak jest o wiele większy od domowego. Długość ponad 3 m wysokość 2 m. Jest gatunkiem zagrożonym, żyje tyko parę okazów na płaskowyżach Tybetu.

 

KOZIOROŻEC ALPEJSKI LUB KOZIOŁ SKALNY (Capra ibex) Ten skalny kozioł (około 1 m) pochodzi z Alp. Długość ciała 1,7 m rozpiętość rogów może dochodzić do 1,4 m. W parku Grandę Pradiso we Włoszech żyje obecnie 3 tyś. osobników, na innych jeszcze terenach około 14 tyś sztuk.

 

KOZICA GÓRSKA (Rupicapra rupicapra ornata) Najrzadziej spotykany spośród 10 gatunków dzikich kozłów. Żyje w górach południowej Europy i Azji Mniejszej. W roku 1940 w parku narodowym Abruco było jedynie 40 okazów.

 

PANDA WIELKA (Ailuropoda melanoleuca) Ten sympatyczny biało czarny "niedźwiedź" osiąga długość 1,5 m i wysokość 70 cm. Jest symbolem WWF. Tak naprawdę należy do rodziny Procyonicae.Rzadko spotykany. Około 1.000 sztuk żyje na terenie Chin w Seczuanie i w górach Sauszi.

 

BÓBR (Castor fiber) Ten bóbr ma długość około 1 metra plus 30 cm ogon. Prawie całkowicie wytępiony w Europie w przeciwieństwie do bobra kanadyjskiego, który jak na razie reprezentowany jest bardzo licznie. Żyje także we Francji, Niemczech, Polsce, Rosji i Szwajcarii.

 

ORZEŁ BIELIK (Haliaetus albicilla) Ten orzeł prawie wytrzebiony w Europie żyje jeszcze na terenach trudno dostępnych, przy brzegach jezior i rzek oraz na szczytach morskich skał. Głównym jego pokarmem jest ryba, którą wyławia bardzo sprawnie. Licznie reprezentowany w Szkocji.

 

ŻURAW SYBERYJSKI (Grus leucugeranus) Ptak o długości ponad 1 metra. Nielicznie dziś reprezentowany, dlatego jest pod ścisłą ochroną. Wiadomo, że około 900 okazów buduje gniazda w północnej Syberii. W Chinach w roku 1984 zaobserwowano przy jednym z jezior trzy duże kolonie tych ptaków.

 

LEW PERSKI , AZJATYCKI (Panthera leo persica) Jest podobny do lwa afrykańskiego. Kiedyś żył na terenach rozciągających się od Grecji do Indii. Dziś zamieszkuje jedynie puszcze Indii. Ich liczba zmniejszyła się do 180 okazów. Grozi im wyginięcie.

 

PYTON TYGRYSI (Python molurus) Ten wąż pozostający pod ścisłą ochroną może osiągać długość ponad 5 metrów. Istnieją dwie jego odmiany, które znajdują się w Indii, Indochinach i Indonezji. Ich skóra bardzo poszukiwana przez projektantów mody, mimo, że handel nią jest surowo zabroniony.

 

WIELBŁĄD DWUGARBNY (Camefus bactrianus) Jest bardzo rozpowszechniony w okolicach zaludnionych, ale na pustkowiu zagrożony. Wysokość 2 metry, długość 2,5-3 m. Pozostało ich jedynie około 500 okazów na pustyni Gobi

 

GEPARD AZJATYCKI (Acinonyx jubatus venaticus) Od swego afrykańskiego kuzyna, różni się tylko tym, że jest po prostu trochę mniejszy. Poważnie zagrożony. Żyje tyko 200-300 okazów w Iranie, Turkmenii i w innych sąsiednich krajach.